Менський район. Екологічний туризм
Природно-заповідний фонд Менського району представлено рядом заказників загальнодержавного та місцевого значення, пам’ятниками природи та заповідними урочищами місцевого значення
Загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Комаретський».(11/1-578, площа охоронної зони 1085га, Березнянське лісництво, квартали 94-102, перебуває у віданні Чернігівського держлісгоспу) – лісове урочище на правому березі річки десна. Серед листяних порід дерев і чагарників чимало вікових, зокрема дубів. В урочищі в значній кількості водяться лосі, козулі, бобри, дикі кабани і велика кількість птахів.
Зоологічний парк загальнодержавного значення «Менський» (11/2-578, площа 9га, місто Мена перебуває у віданні Менської міської ради) – заснований у 1977 році жителем м.Мени Г.І.Полосьмаком. У зоопарку утримується понад 560 тварин біля 120 видів. З них 17 занесено до «Червоної книги».
Ботанічні державні заказники місцевого значення (загальна площа 913,1 га):
«Малієве» (площа 608га, Березнянське лісництво, квартали 5-17, у віданні Чернігівського держлісгоспу) – високопродуктивний листяний ліс віком понад 50 років, де зростають барвінок, звіробій, конвалія, чистотіл.
«Домницький» (площа 171га, Березнянське лісництво, кв.62 вид 9, кв.63 вид 4, у віданні Чернігівського держлісгоспу) – ділянка природного походження дуба черешчатого віком понад 90 років з домішкою сосни і берези.
«Церківка» (площа 288га, Березнянське лісництво, кв.24 – 29, у віданні Чернігівського дежлісгоспу) – змішаний ліс віком понад 60 років. У підліску – крушина, у трав’яному покрові – конвалія, цмин.
Гідрологічні державні заказники місцевого значення (загальна площа 1390 га):
«Блистівське» (площа 400га, с.Блистова, у віданні ТОВ ім.Щорса і «Блистівське» ) – система озер, водорегулююче значення.
«Киселівське» (площа 162га, села Киселівка і Величківка, у віданні КСП «Світанок» і СК «Промінь» ) болотний масив, водорегулююче значення.
«Конохове» (плоша 54га, с.Блистова, у віданні ТОВ ім.Щорса та «Блистівське») – заболочений масив на правому березі р.Десна, вкритий очеретом з невеликими чистими плесами. Місце масового гніздування болотних і водоплавних птахів. Має водоохоронне значення.
«Круча» (площа 117га), смт.Макошине, у віданні ТОВ ім.Шевченка) – заболочена територія на правобережній заплаві р.Десна з заростями очерету, лозняка, осоки та сфагннового моху. Місце масового гніздування болотних птахів.
«Плави» (площа 294га, с. Климентинівк, у віданні ТОВ «Надія») – болото водоохоронного значення.
«Штани» (площа 363га, села Волосківці і Городище, у віданні СК ім.Мічуріна і «Україна») – болото в заплаві р.Дягова. Регулятор водного режиму.
Загальнозоологічний державний заказник місцевого значення «Чамарове» (площа 80га, с.Дягова, у віданні СК «Дягівський») – природний комплекс в складі лісу і озер штучного і природного походження. Місце популяції багатьох видів диких тварин і птахів, рідкісних рослин, занесених до «Червоної книги» України.

Ландшафтні державні заказники місцевого значення (загальна площа 1856 га):
«Горицький» (площа 796га, Березнянське лісництво, кв.103 – 106, 108 – 113, у віданні Чернігівського держлісгоспу) – змішані насадження в заплаві р.Десна, мають грунтозахисне та водоохоронне значення.
«Макошинський» (площа 1060 га, Сосницьке лісництво, кв.117 – 126, у віданні Холминського держлісгоспзагу) – змішані насадження у заплаві р.Десна. Важливе грунтозахисне та водоохоронне значення.
Лісовий державний заказник місцевого значення «Бігацький ліс» ( площа 345га, Березнянське лісництво, кв.18 – 23, у віданні Чернігівського держлісгоспу) - змішаний ліс віком понад 50 років, де зростають лікарські рослини – конвалія, цмин.

Заповідні урочища (загальна площа 1303 га):
«Урочище Макошине» (площа 126га, Сосницьке лісництво, кв.48, у віданні Холминського держлісгоспу) – сосносий ліс переважно віком понад 70 років біля смт.Макошине.
«Голеньове» (площа 102га, Березнянське лісництво, кв.48, у віданні Чернігівського держлісгоспу) – старовинна діброва на р.Десні з віковічних дубів, осокорів, в’язів. Росте багато видів лікарських рослин. Місце гніздування шулік, сов та ін. птахів.
«Стольненське» (площа 578га, Березнянське лісництво, кв.69-87, у віданні Чернігівського держлісгоспу) –соснові насадження віком 60-110 років, окремі дуби віком до 200 років. Лісовий генетичний резерв дуба.
Серед пам’ятників природи місцевого значення слід відзначити:
Урочище «Бурімка» (площа 5га, Сосницьке лісництво, кв.45 – урочище «Біла круча», у віданні Холминського держлісгоспу) – урочище між Десною і озером Бурімка. Західна частина урочища вкрита змішаним лісом, є альпійська сосна. Місце стоянки древньої людини. Поряд з урочищем над Десною знаходиться висока Біла круча, яку називають «Довженківською» через те, що тут часто бував О.П.Довженко.
Урочище «Лош» (площа 5га, с.Максаки, у віданні СК «Лан» с.Ліски) – ділянка лівобережної заплави р.Десна на берегах р.Лош із залишками реліктових рослин, угорських півників та ін.
Озеро «Тихе» (площа 6га, с.Максаки, у віданні СК «Лан» с.Ліски) – озеро в оточенні дубового лісу.
Озеро «Гайтан» (площа 5га, смт.Макошине, у віданні ТОВ ім.Шевченка ) – мальовниче озеро, що має важливе гідрологічне значення.
«Топильне» (площа 10га, смт.Макошине, у віданні ТОВ ім.Шевченка) – місце поселення бобрів.
Пам’ятка садово-паркового мистецтва «Стольненський парк» (11/27-578, площа 112 га, с. Стольне, перебуває у віданні СК «Праця Стольне») – парк дендрологічного типу з системою ставків, заснований у Х1Хст. Ткт знахолиться чимало цінних порід дерев і чагарників.
Додано: 22-Лис-07 02:03 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: