Ріпкинський район. Загальна інформація про район
Утворений у: 1963 р.
Площа: 210,5 тис.га.
Населення: 35,8 тис.чол.
Центр: смт.Ріпки

Розташований на північному заході Чернігівщини межує з Чернігівським і Городнянським районами Чернігівської, Гомельським, Лоєвським, Брагинським - Гомельської області Білорусі.
Через район пролягли міжнародна автомагістраль Одеса-Санкт-Петербург і залізниця Київ-Санкт-Петербург.
120 населених пунктів.
Це - край змішаних лісів, різнотравних луків, боліт, ярів та мальовничих озер, серед яких перлиною сяють олешнянські Голубі озера. На заході протягом 75 км протікає р. Дніпро, на півночі - Сож. Є кілька невеликих річок: Немильня, Вир, Борзна, Білоус, Вертіч, Замглай. Багата флора і фауна. 40 видів рослин занесено до Червоної книги України. Створено 22 заказники місцевого значення. Мисливські угіддя - одні з найбільших в Україні.

Корисні копалини - торф, глина, кварцовий пісок. Площа лісів сягає 80 тис.га.

Районний центр - селище міського типу Ріпки. Знаходиться за 39 км від Чернігова і за 3 км від залізничної станції Голубичі. Вперше згадується у 1607 р. На початку ХІХ ст. отримало статус волосного містечка.
Відоме гончарними виробами.

Одне з найдревніших міст не лише району, а й держави - Любеч, згадується у давньоруському літописі "Повість минулих літ" під 882 р. В ХVІІ-ХІХ ст. Любеч був сотенним містечком, волосним центром, належав чернігівському полковнику П.Полуботку, родині Милорадовичів.

З 16 промислових підприємств району найвідоміші: Добрянський держлісгосп - один з найбільших в Україні, Добрянські швейна та меблева фабрики, Папірнянський кар'єр кварцевих пісків, Голубівський цегельний завод. Розвинуте лозоплетіння в Радулі, гончарство - в Олешні.

В районі широко розвинута соціальна сфера. Охорону здоров'я забезпечують центральна районна лікарня, Любецька та Добрянська районні лікарні, 50 фельдшерсько-акушерських пунктів. Працює територіальний центр з обслуговування одиноких престарілих громадян та інвалідів. Освіту здійснюють 42 школи та Замглайське професійно-технічне училище. В Ріпках працюють районна гімназія, дитячо-юнацька спортивна школа. Для задоволення культурних потреб населення є 8 будинків культури, 33 сільських клуби, 3 районні та 32 сільські бібліотеки, 3 дитячі музичні школи, 2 історико-краєзнавчих музеї, 4 музейні кімнати. Виходить районна газета "Життя Полісся".

В селищах Добрянка, Ріпки та Любеч функціонують стадіони. Вагомі здобутки мають спортсмени - вихідці з району: срібний призер чемпіонату Європи серед жінок з боротьби самбо Н.Смаль (с.Грабів), інтер-континентальний чемпіон IBF з боксу серед юніорів С.Рубіс (смт. Ріпки), золотий призер першості України з легкої атлетики серед юнаків В.Дубоносов (смт. Ріпки).

Минуле району репрезентують пам'ятки археології, починаючи з доби неоліту, архітектури, історії. Крім Любеча, на території району локалізоване біля с. Малий Листвен літописне місто Листвен, де в 1024 р. відбулася битва Ярослава Мудрого з Мстиславом Володимировичем, князем Чернігівським. В Любечі збереглися Антонієві печери (ХІ ст.), кам'яниця П. Полуботка (поч. ХVІІІ ст.), Спасо-Преображенська церква (ХІХ ст.). Привертає увагу дерев'яна церква Різдва Богородиці (кін. ХVІІІ ст.) у с. Суличівка.

Уродженцями Ріпкинського району є Святий Антоній Печерський, церковний діяч, засновник Києво-Печерської Лаври; Малуша, мати князя Володимира; С.Русова, педагог і громадський діяч; Л.Горлач, український письменник. Десять років прожив у Добрянці поет В.Самійленко.

Фотографії
Додано: 27-Груд-07 20:48 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: