Городнянський район. Загальна інформація про район
Утворений у: 1965 р.
Площа: 155,6 тис.га.
Населення: 35,0 тис.чол.
Центр: м.Городня

Розташований на півночі Чернігівщини, межує з Климовським районом Брянської області Російської федерації, Добрушським районом Гомельської області Республіки Білорусь, Ріпкинським, Чернігівським, Менським, Щорським районами Чернігівської області.
Район перетинає автотраса Чернігів-Сеньківка, поблизу Монументу Дружби розгалужується в напрямках Гомеля і Брянська, проходить відрізок Південно-Західної залізниці Бахмач-Гомель. Діє прикордонний митний пост "Сеньківка".

79 населених пунктів.

Городнянщина лежить у межах Поліської понизовини, в зоні мішаних лісів, де переважає сосна, дуб, береза, осика, вільха, липа, які займають площу 45,2 тис.га.

Городнянщина багата своїм тваринним і рослинним світом, на її території розташовано вісім природоохоронних зон і мисливські угіддя площею 30 тис.га. По території району протікають річка Снов та її притоки Смячка і Крюкова. Корисні копалини: торф, глина. Ґрунти дерново-підзолисті, суглинисті з піщаним прошарком.

Районний центр - місто Городня. Розташоване на р.Чебриж за 54 км. від обласного центру і 4 км від залізничної станції Городня. Згадується у писемних джерелах поч. ХVІІ ст., але є згадка про те, що ще у 1552 р. "боярські діти Городні" брали участь у казанському поході І.Грозного. З 1705 р. - сотенне містечко Чернігівського полку, з 1782 р. - повітове місто.

Економіка району має чітко окреслений аграрний напрямок. На 120 тис. га сільськогосподарських угідь господарюють 35 підприємств, які спеціалізуються на вирощуванні картоплі, льону, м'ясо-молочному тваринництві.

Переробка продукції сільського господарства здійснюється на льонозаводі, маслозаводі, заводі продовольчих товарів, комбікормовому заводі. Ведеться видобуток торфу. Продукція держлісгоспу експортується в Німеччину, Словаччину, Австрію, Італію, Польщу.

Населення району обслуговують 43 медичні заклади, в тому числі 3 лікарні. До послуг жителів 31 будинок культури, 37 бібліотек. У районі діють 37 загальноосвітніх шкіл, 2 школи-інтернати, дві дитячі спортивні і музична школи. У Городні, Хоробичах і Мощенці є історико-краєзнавчі музеї, у Сеньківці - музей Дружби народів, у Вихвостові - історико-літературний музей, присвячений героям повісті М.Коцюбинського "Фата моргана" та історії села.

Історія Городнянщини знайшла своє відображення у численних пам'ятках. Поблизу с.Автуничі виявлене і повністю досліджене поселення періоду Київської Русі (Х-ХІІ ст.). Оригінальністю задуму та конструктивного рішення, що не мають аналогів на Лівобережній Україні, відзначається Михайлівська церква у с. Великий Листвен (1742).

У м. Городня зберігся будинок, де народився один з основоположників вітчизняної хірургії М. Волкович.

Пам'яткою садово-паркового мистецтва є парк у с.Тупичеві.

Десять останніх років у Городні прожив і похований лікар, етнограф, письменник С.Ніс. Також тут навчався український письменник і громадський діяч В.Чумак. Уродженцями району є вчений-кібернетик, академік О.Кухтенко, художник, лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка О.Лопухов, поет А.Кацнельсон, відомий політичний діяч, правозахисник, один із засновників Української Гельсинської групи Л.Лук'яненко, революціонерка-народниця М.Вєтрова.

На стику кордонів трьох держав, поблизу с. Сеньківка, над тихоплинною Жеведою, в 1975 р. було встановлено монумент Дружби. Тут, на просторому Слов’янському полі, відбуваються і міжнародні свята, фестивалі.

Фотографії
Додано: 27-Груд-07 19:50 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 1
Більш детальну інформацію можна прочитати на сайті міста Городня
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: