ІЛЛІНСЬКА ЦЕРКВА (м. Чернігів)
На західній околиці Болдиної гори над неозорою заплавою р. Десни в оточенні давніх слов´янських курганів підноситься величезний ансамбль Троїцько-Іллінського монастиря, а біля підніжжя гори знаходиться маленька Іллінська церква, яка є найдавнішою пам´яткою цього монастирського ансамблю.
Спершу вона виконувала функції хрещальні і була тридільною, однобанною, мініатюрних розмірів, складалася з прямокутних у плані бабинця, нефу та напівкруглої апсиди. З заходу до бабинця прилягав невеликий притвор. Літописні джерела не згадують часу зведення церкви, а тому серед дослідників не має єдиної точки зору на час її заснування. Критерієм датування пам´ятки є аналіз її архітектури, будівельної техніки і матеріалу. І все ж більшість дослідників відносять будівництво Іллінської церкви до кінця ХІ ст.

Сучасний вигляд Іллінської церкви – результат перебудов ХVІІ – ХVІІІ ст. ст. Під час монголо-татарської навали (1239 р.) церква зазнала руйнувань. В кінці ХVІ ст. стіни були увінчані карнизом. Над апсидою і бабинцем спорудили невеликі бані і церква перетворилася на трибанну. З півдня до апсиди прибудували ризницю. Суттєвих перебудов пам´ятка зазнала і в середені ХVІІ ст.: замість розібраного притвору зведено великій гранчастий об´єм, що значно збільшило площу храму. Збудовано багатоярусний верх над центральною банею. Розібрано баню над старим бабинцем і зведено нову над прибудовою. І в результаті цих перебудов пам´ятка набула рис стилю українського бароко. Зовні і в середені храм потиньковано і побілено.

В інтер´єрі церкви домінує висотний принцип розкриття внутрішнього простору. Головною особливістю архітектури інтер´єру є використання елементів візантійської хрестовокупольної системи з безстовпною композицією храму, що характерна для дерев´янного зодчества. Стародавній декор інтер´єру втрачений. Не збереглася а ні фреска, а ні підлога з полив´яних керамічних плиток.

Зберігся лише іконостас 1774 року в стилі рококо, в якому інтерпретовано коринфський ордер.

Реставрована Іллінська церква за проектом архитектора М.М. Говденко в 70-ті роки ХХ ст. На сьогоднішній день Іллінська церква є єдиною уцілілою спорудою такого типу в архітектурі Київської Русі. Вона започаткувала розвиток тридільного типу храму в українській мурованій архітектурі ХІІІ – ХVІІІ ст.

На північний захід від Іллінської церкви в 1908 – 1910 рр. спорудили триярусну дзвіницю типу “восьмерик на четверику”. Нижній двоярусний четверик мурований, верхній восьмерик - дерев´яний. Вінчає дзвіницю двоярусна баня барокових абрисів.

З 1967 р. Іллінська церква входить до складу Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” і є його музеєм.


Переглянути Чернігівщина - Черниговщина - Chernihiv Region на карті більшого розміруQR-код - скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Рекомендуємо натискати на QR-зображення для сканування в повному розмірі.

ENG

RUS
Додано: 09-Січ-08 01:24 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: