с. Стара Басань. Бобровицький район. Чернігівщина
Стара Басань. Село розташоване на річці Басанці. Виникло село на початку XII ст. одночасно із Ярославкою. Вперше згадується в 1196 році. Як гадають краєзнавці, назва походить від слова Опасань, тобто охорона місцевості від набігів кочівників. Тут проходив кордон Київської Русі, і потрібно було «опасатись» ворогів.
До Старобасанської сільської ради відноситься хутір Тимки. Тут зберігся будинок з мезоніном – один з небагатьох, що залишився без змін зовні і всередині, зразок садибного будівництва XIX ст. в Україні. Збереглася і вся садиба. Вона належала Крицькій Д.Д. – дружині київського лікаря Лєскова О.С. – брата письменника Лєскова М.С.

Тепер у будинку школа-інтернат.

Біля села знаходиться гідрологічний заказник «Старобасанський» –болотний масив площею 278 га.

Територія сільської ради розташована в південно-західній частині району, межує з землями Щаснівської, Пісківської, Ярославської сільських рад Бобровицького району. Західна частина межує з землями Київської області.

Відстань до районного центру автомобільними шляхами - 17 км, до обласного центру - 122 км.

За даними перепису 2006 року в Старобасанській сільраді проживають 1042 особи.
Додано: 11-Бер-08 01:34 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 8
Не зовсім вірно. Потрібно було не "опасатися" ворогів. Навпаки, коли були татари, то люди від них у цій місцевості "опасалися" - спасалися від - рятувалися від ворогрів. Тобто можна було мати надійний прихисток у цій місцевості.
Теж не зовсім вірно! По одній з легенд тут переховувались небезпечні(опасні) злочинці, саме тому ці місцини і називали Опасань. З приводу того коли виникло теж можна посперечатись! Я читав запис в одній книзі, де згадувалось, що князь Володимир(958-1015) їхав на Нежату Ниву(Ніжин) через Опасань. Тобто зцього можна судити про те що Стара Басань старша риблизно на 200 років. Відстань до районного центру автомобільними шляхами - 12 км!!!
я народилась і виросла цьому селі
На сьогоднішній день у селі проживає у мене батько, ось что він розповідає:
Колись давно в цій місцевості була велика річка яка звалась Басанка, по цій річці в давнину плавали кораблі .Одного разу на це село було зроблено напад монголо-татар,коли татари пропливали вони побачили на пагорбі церкву і рішили зробити напад на село , пограбувати селян та церкву.При пограбуванні церкви татари захопили серебряний колокол.Але віряни дуже були розлютовані і пішли через болотяну місцевість та затопили корабель з цим куполом,так як колокол був дуже тяжким то це все пішло на дно річки у болотяній місцевості «ЛУТАВИ» так називалоись паздбище для худоби.До цього часу так і не знайшли зотплений в цій місцевості купол.Затопили його на болоті "ЛУТАВА".Так і є люди від татар "опасались" тікали в болтяну місцевість і зненацька на татар нападали.Але можна сказати ,що князь Володимир теж був у цій місцевості,також і Ярослав Мудрий вони приїзджали на полювання,тоб-то в це село.Ярославка так і називається на честь Ярослава Мудрого.У Старій Басані є панський маєток,крім цього є школа-інтернат, Старобасанська середня школа , якій понад 100 років, в цій школі колись знаходився німецький штаб,школа деревяна ,знаходиться у лісі, І взагалі це дуже чарівне місце, ліс,річка.В цьому панському маєтку 1977-1979р.???? Мосфільм знімав фільм точно незнаю мабуть називається «ОВОД»сюди приїзджала знаменита російська актриса Л.Гурченко.
хочу уточнить, я уже писала по поводу того, що в Старій Басані знімався фільм студією Мосфільм, так не Овод , а "ОБЛОМОВ", і місцеві жителі сприймали участь в цьому,мій батько (Кайдаш Борис Іванович)тоді робив на молоковозі водієм, возив воду ,поливав нібито дощ йшов,приїздив цей фільм знімать сам МИХАЛКОВ з Москви, Він хотів побачити рідну землю своїх предків,було там два маєтка ,це його дід Тимковский проживав в цій місцевости,тому і хутір назвали на честь пана Тимковского , хутір "ТИМКИ" ,на сьогоднішній день один маєток ще зберігся.
Будинку-інтернату в садибі Лєскових вже давно немає. Будинок в жахливому стані. через пару років просто впаде. Не зазначено, що в селі створили музей його історії (здається, в клубі чи в бібліотеці).
Під час ВВв в селі була німецька комендатура, але село, на відміну від Пісок, не палили, бо не було провокаторів партизан.
Да в Басани круто))
в Басане круто)
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: