Корюківка. Історія ( легенда) утворення та розбудови міста, його назви.
Корюківщина – давній культурно – історичний осередок нашої держави.
Переживши революційні бурі та незгоди, лихоліття воєнних часів, вона продовжує накопичувати енергію для нового піднесення, що згенероване культурним надбанням століть
Корюківка - центр району, місто районного підпорядкування, , яке розміщене на річці Бреч (притока р. Снов) в 100 км на північний схід від м. Чернігова. Залізнична станція на лініх Бахмач – Гомель. Клімат – помірний, грунти – дерново – підзолисті, піщані, супіщані.

Під час правління гетьмана Богдана Хмельницького у 1657 році, шукаючи вільної від панства землі, переселенці з Правобережної України на чолі з козаком Омеляном Карукою, облюбували для всього роду надійно захищене лісами місце на березі річки Бреч та заснували поселення Корюківка. Перші корюківчани жили в землянках, рубали ліс, полювали, розводили бджіл.

У різні часи Корюківка належала гетьмнам І. Самойловичу, І. Мазепі, чернігівському полковнику П. Полуботку.

В кінці 50 – х років XIX століття у Корюківці нараховувалося 156 дворів і 1072 жителів. Іноземний підприємець Карл Раух купив вільну ділянку землі і побудував на ній винокурний. А в 1858 р. – цукровий завод.

У 1871 р. російський підприємець Шубін викупив завод і в 1876 р. після реорганізації виробництва стає до дії цукрово – рафінадний завод, який мав у розпорядженні 7 тис. десятин землі, а в 1901 р. фабрикант Л. І Бродський ще розширює його, задіявши близько 100 робочих – в три рази більше, чим при К. Рауху.

Продукція корюківських цукрозаводів удостоювалась золотих медалей на Всеросійській виставці у Москві ( 1882 р.) і на всесвітній виставці у Парижі ( 1900 р.)

Розвивалися лісова галузь, переробна промисловість, сільське господарство.

Але злет міста жорстоко спинила Велика Вітчизняна війна.

З 5 вересня 1941 року на 746 днів Корюківку окупували фашисти. З перших днів окупації розпочалась жорстока партизанська війна. Корюківка стає центром партизанської боротьби.

Розписавшись у своєму безсиллі у боротьбі з народними месниками, німецьке командування вдалося до найкривавішої акції в історії нашого народу. За три березневі дні 1943 року(1-3 березня) в Корюківці було закатовано, розстріляно і спалено майже 7 тисяч мирних жителів. Від Корюківки залишився попіл і кілька господарських будівель на окраїні. Страшнішої за масштабами трагедії серед населених пунктів не було. Про цю трагедію нагадує меморіал в ценрі міста, споруджений у 1977 р. ( скульптор І. Коломієць, архітектор А. Корнєєв). Про це навіть, з посиланням на документи, говорилось з представниками обвинувачення від СРСР на Нюрнбергському процесі 1945 – 1946 рр.

Немов фенікс з попелищу, так Корюківка і її сила відроджувались після воєнного лихоліття. Горді, незламні нащадки козаків відродили Корюківку за короткий термін. Вже в 1947 році на руїнах цукрового заводу розпочалося будівництво фабрики технічних паперів, а в 1949 році – отримали першу продукцію.

Корюківка одне з розвинених і перспективних міст області. Тут діє відкрите акціонерне товариство « Корюківська фабрика технічних паперів», державне підприємство « Корюківське лісове господарство», комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство « Корюківкаліс», хлібокомбінат, сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Горького, Корюківський молокозавод.

Успішно розвивається малий бізнес.

На сьогодні ВАТ « Корюківська фабрика технічних паперів» - гордість Корюківки, флагман виробництва, найбільший у Європі виробник шпалер. Корюківські вишукані шпалери, які відповідають європейським стандартам, вражають своїм спектром і асортиментом, дизайном і якістю жителів багатьох країн світу.

Торгова марка Корюківських шпалер « Слов’янські шпалери» з’явилась дякуючи злиттю німецького обладнання, фінських фарб і російського високоякісного паперу; французького дизайну, німецького, українського розуму і працелюбства. Загальна кількість шпалерної продукції складає до 60 млн. рулонів за рік. Їх асортимент складає понад 300 варіантів і задовольняє смаки найвибагливіших споживачів.

Якість корюківських шпалер відома далеко за межами України. Це й не дивно, адже близько 70% продукції експортується в Молдавію, Білорусію, Росію, країни Прибалтики.

Розвивається лісова, деревообробна промисловість.

Місто Корюківка є інвестиційно привабливим завдяки наявності лісових масивів, кварцевого піску, глини, торфу. Тому можуть розвиватися:

* поглиблена переробка деревини;
* виробництво будівельних матеріалів;
* розробка родовищ торфу.

Місто омолоджується, розбудовується, має добру перспективу.

Корюківка славиться своєю культурно – історичною спадщиною, що залишила його багатовікова історія.

На території міста – 15 пам’яток історії та культури, серед яких: меморіал на честь героїчного опору жителів Корюківки фашистським загарбникам, меморіальний комплекс на честь 1232 воїнів – земляків, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр., братська могила 80 мирних жителів розстріляних фашистами в 1942 році, група братських та поодиноких могил ( 14) учасників громадянської та Великої Вітчизняної воєн 1918, 1923, 1941 – 1945 рр.

Гостям міста, безсумнівно, буде цікаво ближче ознайомитися з історією міста, його сучасним, культурним і мистецьким життям – у цьому допоможуть експозиції історичного музею.

Крім пам’яток архітектури та культури, Корюківка привертає туристів своїми багатими можливостями для відпочинку всіх бажаючих. Тут розташовано готелі, готельно – туристичні комплекси, садиби зеленого туризму, фітнес – клуб, де, крім комфортного проживання, можна здійснити прогулянки нерукотворної краси нашого краю, його ліси, голубі річки та рибні озера коронованих білими та жовтими водяними ліліями, милуючись найприємнішими закутками природи, дивуючись її довершеності і досконалості.

А після напруженого робочого дня або довготривалої екскурсії можна відпочити у затишних ресторанах та барах, розважитися на дискотеці. Розмаїття розваг, професійний сервіс, широкий вибір страв та напоїв зроблять відпочинок цікавим та приємним.

Корюківчани пишаються своїми видатними земляками, зокрема, серед них:

Довгопол Віталій Іванович – доктор економічних наук, лауреат державної премії;

Сидоренко Олексій Іванович – лауреат Ленінської премії, вчений в галузі радіотехніки;

Охріменко Світлана Петрівна – поетеса;

Лук’яненко Іван Савич – поет;

Віленський Зіновій Мусійович – член – кореспондент Академії мистецтв РСРСР, заслужений художник, скульптор;

Максюта Юрій Іванович – контр – адмірал флоту;

Корнієвський Олександр Самійлович – всесвітньо відомий майстер музичних інструментів, кобзар;

Дудко Федір Михайлович – Герой Радянського Союзу.

Корюківка з її мальовничим ландшафтом, з розкішними смарагдово – зеленими лісами, з цілющими настоями на ароматах грибного, ягідного розмаїття і духмяного різнотрав’я повітря – воістино едемський куточок природотерапії, який зачаровує своєю неповторною красою, дарами місцевих мешканців і гостей.

Запрошуємо всіх бажаючих помандрувати Корюківкою та її околицями.

Додано: 03-Груд-08 19:03 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: