ЛЮБЕЧ (Ріпкінський район Чернігівської області) - колись одне з стародавніх та важливих міст Київської Русі
Любеч уперше згадано в „Повісті временних літ" під 882 роком, коли київський князь Олег захопив його й настановив там свого посадника. У договорі Олега з греками під 907 роком Любеч значиться серед інших міст України-Русі. А 949 року називає це велике торгове місто візантійський імператор Константин Багрянородний у трактаті „Про управління державою".

Любеч виник у місцевості з дуже складним рельєфом, подібним до київського, на краю високого лівобережного плато Дніпра. Топографічне розміщення давало можливість контролювати великий водний шлях „з варяг у греки". Любеч ніби замикав Верхній Дніпро, річки Сож і Березину, захищаючи північні підступи до Києва. Тож тут не раз відбувалися військові сутички, що вирішували долю великокнязівського столу і всієї Київської держави.

Так, 1016 року, перемігши в Любецькій битві Святополка Окаянного, Ярослав Мудрий опанував Київ; битва 1024 року під Лиственом, недалеко від Любеча, започаткувала формування незалежного від Києва Чернігівського князівства. У ХІ-ХІІ століітях Любеч став одним з найзначніших міст Чернігово-Сіверської землі.

Наступні два століття він був центром удільного князівства. 1097 року відбувся відомий Любецький з'їзд 1097 князів Київської Русі, який остаточно закріпив феодальний принцип „каждо да держить отчину свою". У XIV ст. Любеч увійшов до складу Великого князівства Литовського, з 1471 р. - став центром волості Київського воєводства. З входженням Київського воєводства до складу Речі Посполитої (1569 р.) місто стало центром окремого староства.

У середині XVII ст. місто було вочевидь знищено. Гетьман Б.Хмельницький зробив Любеч ранговою маєтністю чернігівських полковників. За гетьманування І.Мазепи містом заволодів сам гетьман. Після розправи над мазепинцями Любеч відійшов до Полуботків, а пізніше - до Милорадовичів.

Вікіпедія
фото: Олександр МАЙШЕВ
Додано: 03-Січ-09 19:27 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 1
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: