Чернiгiвська обласна унiверсальна наукова бiблiотека iм. В.Г. Короленка
За час свого існування Чернігівська ОУНБ ім. В.Г.Короленка пройшла шлях від громадської до універсальної наукової бібліотеки.
Чернігівська громадська бібліотека була відкрита 15 (28) березня 1877 року на підставі Статуту, затвердженого Міністром внутрішніх справ 9 лютого того ж року.
Засновниками бібліотеки була група демократично налаштованої інтелігенції міста, зокрема С.Ф. Русова, О.О. Русов, О.А.Тищинський, В.Є.Варзар, І.Г.Рашевський, П.П.Червінський, О.М.Карпинський, О.М.Борсук , І.Л.Шраг та інші . Основу книгофонду бібліотеки склали книги самих засновників : О.А.Тищинського, С.Д.Носа, подружжя Русових та ін. Великий внесок у розвиток бібліотеки був зроблений подружжям Коцюбинських. Велику допомогу надавала чернігівська українська «Громада» і товариство «Просвіта».

В 1922 р. бібліотеці присвоєно ім`я В.Г. Короленка. Державною обласною бібліотекою стала в 1934 р. З цього часу вона стала центром методичної, бібліографічної та краєзнавчої роботи в області.

У період Великої Вітчизняної війни фонд і майно бібліотеки були двічі знищені . В ніч з 23 на 24 серпня 1941 р. ворожа авіація зруйнувала приміщення бібліотеки,були знищені майно бібліотеки і фонд 216 тис. прим. Вдруге був знищений фонд (148 тис.) під час визвольних боїв за Чернігів у вересні 1943 р.
Після війни бібліотека знов розпочинала свою діяльність з нуля. 5 тис. книжок надійшло з книгосховищ міста та зібрано населенням. 18,6 тис. прим. надійшло з Держфонду. 1 грудня 1943 р. бібліотека поновила свою роботу.
За весь час свого існування бібліотека не мала свого приміщення, яке б відповідало вимогам збереження фонду та умовам роботи читачів.

І тільки в 1974 р. бібліотека отримала приміщення по вул. Леніна,41 (нині просп. Миру), колишнє помешкання обкому партії. Це пам’ятник українського архітектурного модерну . Будівля побудована в 1910-1913 р.р. інженером Д.Д.Афанасьєвим за проектом архітектора О.І.Фон-Гогена для Дворянського земельного і Селянського поземельного банків. До цього часу ця споруда є окрасою міста. Мальовничий майоліковий декор фронтонів , квадратна башта головного входу з наметовим верхом, гранітні плити цокольного поверху, різноманітні за розмірами і формою віконні отвори привертають увагу кожного, хто проходить поблизу.

Сьогодні бібліотека авторитетний культурно-освітній, науковий та інформаційний заклад. Загальний фонд бібліотеки складає близько 870 тис. прим. документів. Ним користується більше 36 тис.користувачів. Має найбільший в області репертуар періодичних видань. Щорічно передплачується більше 500 назв газет та журналів різної тематики.

Особлива цінність – фонд рідкісної літератури, який нараховує 15 тис. видань. Документів до 1917 р. - 5,7 тис. прим. Серед них: книги,часописи, газети краєзнавчого змісту . Ведеться окремий каталог на рідкісні видання до 1917 р.
Роботу бібліотеки забезпечують 15 структурних підрозділів, в яких працює 79 працівників з вищою та середньою спеціальною освітою. До послуг користувачів загальний та п’ять спеціалізованих читальних зали, 2 Інтернет - центри, значний інформаційний апарат.

Понад 30 років працюють клуби «Краєзнавець» , «Світ прекрасного», а також клуби «Спілкуємось англійською », «Цифрової естетики». Працюють центри «Вікно в Америку», «Європейської інформації», «Правової інформації», «По обслуговуванню користувачів з особливими потребами» .Щороку для громади Чернігова та області проводиться більше 180 заходів популяризації книг: літературні вечори, презентації, круглі столи, науково-громадські читання, свята книги тощо. Організовують численні тематичні виставки та перегляди літератури.

Щороку до святкування Всеукраїнського дня бібліотек проводяться День відкритих дверей , акції «Безкоштовного запису до бібліотеки», «Я люблю свою бібліотеку», екскурсії по бібліотеці, численні заходи популяризації бібліотеки і читання.

Щомісяця організовуються виставки художників, фотохудожників, майстрів народної творчості. Учасниками виставки можуть бути як професійні художники так і аматори.

З метою професійного навчання працівників бібліотек створений Регіональний тренінговий центр за програмою «Бібліоміст».

З 1998 року має вихід в Інтернет, а з 2010 р. підключена до WIFI.
Активно працює WEB-сайт бібліотеки. До послуг користувачів новини бібліотеки, електронний каталог, який налічує більше 190,0 тис. записів з 2000 року, віртуальна довідка, зведений каталог періодичних видань м. Чернігова, електронні краєзнавчі бази даних «Пам`ятні місця», «Відомі особистості», та повнотекстова електронна бібліотека видань Чернігівщини «Книжкова пам'ять України . Чернігівщина» та періодичних видань області.

З 70-х років ХХ ст. у бібліотеці добре налагоджена видавнича діяльність. Створена чітка система науково-допоміжних та рекомендаційних бібліографічних посібників універсального та тематичного характеру, що дає змогу розкривати фонди бібліотеки та задовольняти інформаційні потреби її користувачів. У видавничому доробку бібліотеки щорічні посібники „Бібліотеки Чернігівщини на сторінках преси”, „Література про Чернігівську область за ... рік”, “Знаменні та пам’ятні дати по Чернігівській області на … рік”, „Зведений каталог-довідник місцевих періодичних видань (1839-1917)”, серії біобібліографічних покажчиків “Історики та краєзнавці Чернігівщини”, „Письменники Чернігівщини” тощо.Адреса: 14000, м. Чернiгiв, просп. Миру, 41
Тел./факс: (0462) 77-45-63
E-mail: korolenkolib@ukr.net
URL: libkor.com.ua


Переглянути Чернігівщина - Черниговщина - Chernihiv Region на карті більшого розміру

QR-код - скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Рекомендуємо натискати на QR-зображення для сканування в повному розмірі.

ПОСИЛАННЯ

АДРЕСА
Додано: 28-Бер-10 13:42 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: