Чернiгiвська обласна унiверсальна наукова бiблiотека iм. В.Г. Короленка

Чернігівська громадська бібліотека була відкрита 15 (28) березня 1877 року на підставі Статуту, затвердженого Міністром внутрішніх справ 9 лютого того ж року.
Засновниками бібліотеки була група демократично налаштованої інтелігенції міста, зокрема С.Ф. Русова, О.О. Русов, О.А.Тищинський, В.Є.Варзар, І.Г.Рашевський, П.П.Червінський, О.М.Карпинський, О.М.Борсук , І.Л.Шраг та інші . Основу книгофонду бібліотеки склали книги самих засновників : О.А.Тищинського, С.Д.Носа, подружжя Русових та ін. Великий внесок у розвиток бібліотеки був зроблений подружжям Коцюбинських. Велику допомогу надавала чернігівська українська «Громада» і товариство «Просвіта».
В 1922 р. бібліотеці присвоєно ім`я В.Г. Короленка. Державною обласною бібліотекою стала в 1934 р. З цього часу вона стала центром методичної, бібліографічної та краєзнавчої роботи в області.
У період Великої Вітчизняної війни фонд і майно бібліотеки були двічі знищені . В ніч з 23 на 24 серпня 1941 р. ворожа авіація зруйнувала приміщення бібліотеки,були знищені майно бібліотеки і фонд 216 тис. прим. Вдруге був знищений фонд (148 тис.) під час визвольних боїв за Чернігів у вересні 1943 р.
Після війни бібліотека знов розпочинала свою діяльність з нуля. 5 тис. книжок надійшло з книгосховищ міста та зібрано населенням. 18,6 тис. прим. надійшло з Держфонду. 1 грудня 1943 р. бібліотека поновила свою роботу.
За весь час свого існування бібліотека не мала свого приміщення, яке б відповідало вимогам збереження фонду та умовам роботи читачів.
І тільки в 1974 р. бібліотека отримала приміщення по вул. Леніна,41 (нині просп. Миру), колишнє помешкання обкому партії. Це пам’ятник українського архітектурного модерну . Будівля побудована в 1910-1913 р.р. інженером Д.Д.Афанасьєвим за проектом архітектора О.І.Фон-Гогена для Дворянського земельного і Селянського поземельного банків. До цього часу ця споруда є окрасою міста. Мальовничий майоліковий декор фронтонів , квадратна башта головного входу з наметовим верхом, гранітні плити цокольного поверху, різноманітні за розмірами і формою віконні отвори привертають увагу кожного, хто проходить поблизу.
Сьогодні бібліотека авторитетний культурно-освітній, науковий та інформаційний заклад. Загальний фонд бібліотеки складає близько 870 тис. прим. документів. Ним користується більше 36 тис.користувачів. Має найбільший в області репертуар періодичних видань. Щорічно передплачується більше 500 назв газет та журналів різної тематики.
Особлива цінність – фонд рідкісної літератури, який нараховує 15 тис. видань. Документів до 1917 р. - 5,7 тис. прим. Серед них: книги,часописи, газети краєзнавчого змісту . Ведеться окремий каталог на рідкісні видання до 1917 р.
Роботу бібліотеки забезпечують 15 структурних підрозділів, в яких працює 79 працівників з вищою та середньою спеціальною освітою. До послуг користувачів загальний та п’ять спеціалізованих читальних зали, 2 Інтернет - центри, значний інформаційний апарат.
Понад 30 років працюють клуби «Краєзнавець» , «Світ прекрасного», а також клуби «Спілкуємось англійською », «Цифрової естетики». Працюють центри «Вікно в Америку», «Європейської інформації», «Правової інформації», «По обслуговуванню користувачів з особливими потребами» .
Щороку для громади Чернігова та області проводиться більше 180 заходів популяризації книг: літературні вечори, презентації, круглі столи, науково-громадські читання, свята книги тощо. Організовують численні тематичні виставки та перегляди літератури.
Щороку до святкування Всеукраїнського дня бібліотек проводяться День відкритих дверей , акції «Безкоштовного запису до бібліотеки», «Я люблю свою бібліотеку», екскурсії по бібліотеці, численні заходи популяризації бібліотеки і читання.
Щомісяця організовуються виставки художників, фотохудожників, майстрів народної творчості. Учасниками виставки можуть бути як професійні художники так і аматори.
З метою професійного навчання працівників бібліотек створений Регіональний тренінговий центр за програмою «Бібліоміст».
З 1998 року має вихід в Інтернет, а з 2010 р. підключена до WIFI.
Активно працює WEB-сайт бібліотеки. До послуг користувачів новини бібліотеки, електронний каталог, який налічує більше 190,0 тис. записів з 2000 року, віртуальна довідка, зведений каталог періодичних видань м. Чернігова, електронні краєзнавчі бази даних «Пам`ятні місця», «Відомі особистості», та повнотекстова електронна бібліотека видань Чернігівщини «Книжкова пам'ять України . Чернігівщина» та періодичних видань області.
З 70-х років ХХ ст. у бібліотеці добре налагоджена видавнича діяльність. Створена чітка система науково-допоміжних та рекомендаційних бібліографічних посібників універсального та тематичного характеру, що дає змогу розкривати фонди бібліотеки та задовольняти інформаційні потреби її користувачів. У видавничому доробку бібліотеки щорічні посібники „Бібліотеки Чернігівщини на сторінках преси”, „Література про Чернігівську область за ... рік”, “Знаменні та пам’ятні дати по Чернігівській області на … рік”, „Зведений каталог-довідник місцевих періодичних видань (1839-1917)”, серії біобібліографічних покажчиків “Історики та краєзнавці Чернігівщини”, „Письменники Чернігівщини” тощо.
Адреса: 14000, м. Чернiгiв, просп. Миру, 41
Тел./факс: (0462) 77-45-63
E-mail: korolenkolib@ukr.net
URL: libkor.com.ua
Переглянути Чернігівщина - Черниговщина - Chernihiv Region на карті більшого розміру
QR-код - скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Рекомендуємо натискати на QR-зображення для сканування в повному розмірі. |
|
ПОСИЛАННЯ |
Додано: 28-Бер-10 13:42 | Автор: Майшев