Євстафій ПАЛЬМОВСЬКИЙ - архімандрит Новгород-Сіверського Спасо-Преображенського монастиря
Постать архімандрита Новгород-Сіверського Спасо-Преображенського монастиря Євстафія Пальмовського заслуговує на увагу. Відомо, що Євстафій Пальмовський народився у родині слуцького священика. Освіту здобував, можливо, у Чернігівському колегіумі або у Київській академії. У 1753 році він приймає чернецтво при Чернігівській кафедри. Згодом був казначеєм Костромського архієрейського дому і архімандритом Шуйського монастиря. У 1771 році він, як обер-ієромонах російського флоту, бере участь, у складі ескадри адмірала графа О. Г. Орлова, у Чесменській битві.
Трохи згодом був призначений настоятелем Савиного Сторожівського монастиря. У 1776 році Євстафій Пальмовський займає посаду настоятеля Чернігівського Іллінського монастиря, а вже на початку 1777 року його було переведено до Новгород-Сіверського монастиря. Саме тут Євстафій Пальмовський зайняв поважне місце. Сучасники – новгородсіверці висловлювались про Євстафія Пальмовського з найвищою пошаною.

Можливо серед вищої церковної ієрархії Сіверщини були ще родичі (можливо, брати) Євстафія Пальмовського. Варсонофій Пальмовський, ігумен (згодом архімандрит) Батуринського Крупицького монастиря. (1763-1775 рр.), пізніше (1775 р.) був переведений до Охтирського Троїцького монастиря. Савва Пальмовський, ігумен Костянського Троїцького монастиря (1786 р.). Згодом він ігумен Більско-Підляського монастиря і головував на Пінському соборі 1791 року, який проголосив автокефалію Православної церкви на терені Речі Посполитої.
Кінець XVІІІ ст. ознаменувався кардинальними перетвореннями у суспільно-політичному житті Лівобережної України, пов’язаними з остаточною ліквідацією Української козацької держави. Як відомо, 1781 р. територію Гетьманщини було розподілено на три намісництва – Київське, Чернігівське і Новгород-Сіверське.
Перетворення відбувались не лише у суспільно-політичному, а й у релігійному житті регіону. У зв’язку з новим адміністративно-територіальним поділом у березні 1785 р., було створено Новгород-Сіверську єпархію.

Після заснування Новгород-Сіверської єпархії згідно указу Спасо-Преображенський монастир став кафедральним. Але монастир знаходився у дуже поганому стані. Про це свідчить опис монастирського майна, складений у 1785 році архімандритом монастиря Євстафієм Пальмовським.

Колишній архімандрит Євстафій Пальмовський змушений був піти «на покой» з жалуванням 500 р. на рік й оселився у Києво-Печерській лаврі. Є відомості, що він був незадоволений відставкою і до Лаври потрапив, мабуть, на почесне заслання. У монастирській скарбниці натоді зберігалося 7.502 р. 45 коп.

Євстафія Пальмовського з найвищою пошаною, згадували наступні покоління Новгород-Сіверської інтелігенції. Так, І.Сбитнєв 1828 р. згадував про нього, як про людину розумну і в «самом уединении платившого дань светской вежливости».

Данило Рига. Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній»

QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Додано: 09-Січ-07 05:30 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: