Національний історико-культурний заповідник «Качанівка»
В 2011 році виповнюється 30 років Національному історико-культурному заповіднику «Качанівка». Заповідник існує на базі дворянської садиби кінця ХVІІІ – поч. ХХ ст. Унікальність Качанівки полягає в тому, що на території України вона є чи не єдиною комплексно збереженою пам’яткою своєї епохи.
В своїй структурі заповідник «Качанівка» поділяється на дві взаємоінтегровані частини: паркову та архітектурну. Качанівський парк — пам’ятка садово-паркового мистецтва кін. ХVІІІ – поч. ХХ ст., який має площу 568,63 га, з них 125,5га — це водне плесо чарівної річки Смош, на берегах якої і розкинулася качанівська садиба.

Доповнює парк архітектурний ансамбль садиби, який нараховує 24 об’єкти. Окрасою ансамблю є палац в стилі неокласицизму, який доповнюють допоміжні будівлі південних і північних служб разом із садибною церквою Св. Георгія Хозевіта. Сьогодні в Україні це єдина відома церква історично висв’ячена на такий престол.

Не менш цікавою є історія Качанівки. На протязі майже всього ХІХ – поч.ХХ ст. садиба була осередком духовної культури на Лівобережній Україні. Такий культурно-мистецький розквіт качанівської садиби тісно пов’язаний з знаною родиною меценатів Тарновських. Володіючи Качанівкою протягом майже всього ХІХ ст., вони за досить короткий час перетворили садибу на відомий осередок мистецтва не лише в Україні, а й за її межами. Своїми візитами садибу вшанували: М.Глінка, С.Гулак – Артемовський, Т.Шевченко, М. Гоголь, П.Куліш, Ганна Барвінок, подружжя Маркевичів, В.Штернберг, І.Рєпін, О.Лазаревський, Д.Яворницький, М.Костомаров та багато інших знаменитостей

Протягом майже всього ХІХ ст. Качанівка була і своєрідним музейним центром, де були зібрані видатні твори як західноєвропейських майстрів ХVІІІ – ХІХ ст., так і відомих українських та російських художників. Справжню славу провінційній садибі принесла величезна колекція українських старожитностей, яку все своє життя формував В.В. Тарновський молодший. Згодом дане зібрання було передане Чернігівському губернському земству для влаштування публічного музею. Фахівці оцінювали безцінну колекцію Тарновського у 300 – 400 тис.крб.

Епоха руйнації для садиби настала з приходом радянської влади у 1918 році. Лише в 1981 року, завдяки передовій український інтелігенції естетична вартість Качанівки належним чином була оцінена вітчизняними спеціалістами. Качанівський палацо–парковий ансамбль включено до Державного реєстру національного культурного надбання, до національної системи туристичного маршруту «Намисто Славутича».

Цінність ансамблю не тільки в його надзвичайній красі, а й у тому значенні, яке мала садиба для розвитку української і російської культур.

Адреса: Чернігівська обл., Ічнянський р-н, с.Качанівка, вул. Глінки, 1
Замовлення екскурсій: (04633) 2-41-15.
Замовлення проживання в готелі: (04633) 2-41-25.

Графік роботи: Понеділок – п’ятниця з 8.00 до 17.00.
Субота – неділя та державні свята з 10.00 до 18.00
Санітарний день – понеділокПереглянути Чернігівщина - Черниговщина - Chernihiv Region на карті більшого розміру

QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Додано: 07-Груд-11 15:31 | Автор: Воробей

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: