Ніжинський академічний український драматичний театр імені Михайла Коцюбинського
Ніжинський академічний український драматичний театр імені Михайла Коцюбинського (в той час Перший робітничо-колгоспний театр Чернігівської області у місті Буринь (нині це Сумська обл.) було засновано постановою Чернігівського обласного відділу народної освіти 01 листопада 1933р.

Наприкінці лютого 1938р. театр переведено на постійне місце розташування до міста Ніжина і надано право носити ім᾿я Михайла Коцюбинського.

У витоків театру стояли дійсні подвижники театрального мистецтва Болеслав Лучицький, Анжеліка Лучицька та Борис Лучицький, які і були його першими керівниками і засновниками.

Перша вистава, яку було поставлено в театрі, це “Украдене щастя”, за однойменним твором Івана Франка, прем’єру якої було показано глядачу 06 лютого 1934 року на сцені будинку культури міста Буринь.

В різні часи в театрі працювали такі видатні митці, як Наталія Ужвій, Амвросій Бучма, Оксана Петрусенко, Анжеліка Лучицька, Микола Донець, Марія Литвиненко-Вольгемут, Іван Паторжинський, Еліна Бистрицька, Ганна Пащенко, тощо.

У роки Великої Вітчизняної війни театр продовжував свою роботу на передовій лінії наших військ та в глибокому тилу СРСР.
Із 1958р. театр почав іменуватись – Ніжинський пересувний український музично-драматичний театр імені Михайла Коцюбинського.
Не зважаючи на тотальне закриття професійних театральних колективів у 1947-1949рр. та 1958-1959 років, за 83-річну історію свого існування колектив театру ні на мить не припиняв свою творчу роботу.

За свідченнями архівних документів у період з 1940р. по 1989р. колектив театру продемонстрував своє мистецтво у 83 адміністративних областях колишнього СРСР, адже до 1996 року ( а фактично до 2002р.) він залишався єдиним пересувним драматичним театром, який не мав своєї постійної професійної сцени. Бо тільки за часів Незалежної України, а саме 8-го березня 2002 року, завдяки зусиллям Ніжинського міського голови Михайла Приходька, Голови Верховної ради України Івана Плюща та працівників профспілки “Укрзалізниці” нарешті було проведено реконструкцію колишнього кінотеатру, а по суті - побудоване нове, сучасне приміщення театру (протягом 68 років театр не мав свого приміщення).

За високі показники у творчій та виробничій діяльності, та з нагоди 80-ї річниці із дня заснування, рішенням Колегії Міністерства культури України від 31.10.2013р. колективу було надано статус «академічного».

Колектив театру постійно бере участь у різних Всеукраїнських та Міжнародних театральних фестивалях, таких як «Слов’янські театральні зустрічі» (щорічно з 1996р. по 2016р.) у м.Чернігові, «Золотий лев» (2001 р.) у м.Львові, V-й Міжнародний театральний фестиваль «Мандруючі зірки» (2003р.) м.Київ, Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» (щорічно з 2005р. по 2015р.), у м.Херсоні, Всеукраїнське свято театрального мистецтва «Вересневі Самоцвіти» (2005, 2008, 2010, 2011 та 2016р.) у м.Кропивницькому, VІІ-й Міжнародний фестиваль «Славянский венец» (2005р.) у м. Москві (Росія), Міжнародний театральний фестиваль «Січеславна» (2006р.) м.Дніпропетровськ, Міжнародний театральний фестиваль «Театральний Донбас» (2007р.) м.Маріуполь, Міжнародний фестиваль «Славянские театральные встречи» (2007р.,2008, 2009, 2011 та 2013р.) м.Брянськ (Росія), Міжнародний театральний фестиваль сучасної драматургії «Театральна осінь» (2007р.) м.Хмельницький, Міжнародний театральний фестиваль «Славянскія тэатральныя сустрэчы» (2008р. та 2011р.) м.Гомель (Білорусь), ІV-му Міжнародному театральному фестивалі «Встречи в Одессе» (2009р.) м.Одеса, Міжнародному театральному фестивалі «Смоленский ковчег» (2012 та 2013р.), Відкритому регіональному фестивалі «В гостях у Гоголя» (2012 та 2015рр.) м.Полтава, V-му Всеукраїнському театральному фестивалі «Коломийські представлення» (2013р.) м.Коломия, Івано-Франківської області, VІІ-му та ІХ-му Міжнародному театральному фестивалі «Homo Ludens» («Людина що грає») Міжнародного Чорноморського клубу у м.Миколаєві (2013 та 2015р.), із яких повертається з призами та дипломами. Виставами-лауреатами фестивалів були «Наталка Полтавка» Івана Котляревського, «Украдене щастя» Івана Франка, «Ніч на полонині» Олександра Олеся, «За двома зайцями» Михайла Старицького, «У сутінках долини» Дона Сінга, «Дивна місіс Севідж» Джона Патріка, «Дім божевільних» Едуардо Скарпетта, «Містер Іцик» Олександра Петрова, «Брехня» Володимира Винниченка, «Мина Мазайло» Миколи Куліша, «Циганка Аза» Михайла Старицького, «Амор.Кохано-італьяно» Альдо Ніколаї, «Марія Заньковецька» Івана Рябокляча, «Квартет для двох» Анатолія Крима, «Ніч під Івана Купала» Михайла Старицького, «Одруження» Миколи Гоголя, «Ніс Святого Валентина» Олександра Марданя, «Пробач мені» Тетяни Іващенко, тощо.

Тільки протягом 2009 – 2012 років актори театру здобули дипломи : диплом “За кращу головну жіночу роль на фестивалі” (засл.арт.України Алла Соколенко) на ХVІІ Міжнародному театральному фестивалі “Словянські театральні зустрічі” у місті Брянську (Росія, 2009р.) , “За кращу чоловічу роль другого плану” (артист Андрій Буняєв) на ХІ Міжнародному театральному фестивалі “Мельпомена Таврії” (місто Херсон, 2010р.) “За кращий акторський дует на фестивалі” (засл.арт.України Алла Соколенко та засл.прац.культ. України Юрій Муквич) на ІІІ Міжнародному театральному фестивалі «Смоленский ковчег» (місто Смоленськ, Росія 2012р.)

Щорічно колектив театру готує 7-9 нових театральних постановок . Нині діючий репертуар театру налічує 28 вистав та театралізованих концертів.

На виконання Розпорядження Президента України від 22.03.2000р. за № 120/2000-рп «Про проведення щорічної Всеукраїнської культурно-мистецької акції «Майстри мистецтв України – трудівникам села», протягом 2000р.-2013р. колектив театру з виставами і театралізованими концертами неодноразово побував у всіх районах Чернігівської області та продемонстрував свої творчі роботи на більше ніж 185,0 тис. глядачів – жителів сіл та селищ області.

Під силу колективу і гастрольна діяльність. Так протягом тільки 2008-2016р. колектив театру побував у Житомирській, Київській. Сумській, Дніпропетровській, Херсонській, Донецькій, Вінницькій, Івано-Франківській, Львівській, Миколаївській областях та АР Крим, а також в Брянській (2010р.), Смоленській (2012р.) областях Російської Федерації та Гомельській області (2011, 2012 та 2013 роки) Республіки Білорусь та у лютому 2014р. у м.Москва (РФ)

Вшановуючи одного із фундаторів Національного театрального мистецтва, першу Народну артистку України Марію Костянтинівну Заньковецьку, котра народилася поблизу Ніжина (у с.Заньки, Ніжинського району), протягом деякого часу проживала у Ніжині, яка свого часу мріяла про професійний театральний колектив у місті та у 1905, 1908, 1912 та 1918 роках створювала народну театральну трупу у Ніжині і сама в ній грала, починаючи з 2003 року на базі нашого театру проводиться щорічний «Міжнародний театральний фестиваль жіночої творчості імені Марії Заньковецької» під час проведення якого глядачі міста та області знайомляться з кращими досягненнями театральних колективів України та ближнього зарубіжжя. Даний фестиваль є єдиним театральним фестивалем такого направлення у світі і зважаючи на це на ніжинській театральній сцені свої кращі роботи показали кращі високопрофесійні театральні колективи з України ( Києва, Чернігова, Сум, Полтави, Харкова, Миколаєва, Херсона, Запоріжжя, Черкас, Кіровограда, Луганська, Донецька, Сімферополя, Рівного, Житомира, Вінниці. Луцька, Львова, Севастополя, Хмельницького), а також м. Кишенева та Тирасполя (Молдова), Лодзя та Варшави (Польща), Мозиря, Мінська, Молодечно та Гомеля (Білорусь), Міхаловце (Словакія), Москви, Брянська, Смоленська, Вишнєго Волочка, Кінєшми та С.Петербургу (Росія).

Свідченням серйозної роботи театру з глядачем є зростання протягом останніх 5 років обсягів доходів від реалізації квитків в середньому в 1,2-1,5 разів.

Сьогодні колектив Ніжинського академічного українського драматичного театру імені Михайла Коцюбинського продовжує плідно працювати, має визначні творчі та виробничі показники, збагачує репертуар новими постановками за творами як класиків національного театрального мистецтва, так і авторів-сучасників . Своїми виступами піднімає національну культуру та духовні цінності.
Ось завдання нашого колективу на майбутнє. Тільки цей колектив має можливість активно працюючи, професійно доносити до любого глядача культуру Сіверщини , України. її історичне минуле.

Дирекція та художнє керівництво театру ставить собі за мету збереження традиційного мистецтва Сіверського краю та України, залучення молоді до перегляду театральних вистав саме через поєднання минулого з сучасним, а також пошук нових форм вираження розмаїття традиції та культури українського народу .

Ніжинський академічний український драматичний театр імені Михайла Коцюбинського
вулиця Воздвиженська 24, місто Ніжин, Чернігівська область, Україна, 16600.

nizhinteatr@i.ua

Контактні телефони:
+38 04631-251-43
+38 04631-251-55

Сайт: www.nezhin-dram.in.ua

Додано: 13-Квіт-17 08:31 | Автор: Майшев

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: