Герб та Прапор Чернігівщини
Чернігів. Гармати на ВалуСтародавній Чернігівській край славиться великою кількістю визначних пам’яток історії та архітектури ХІ-ХІІ та ХVІІ-ХІХ ст. ст.
Понад 200 із них мають світове значення і свідчать про видатну роль і місце Чернігівського князівства у формуванні Київської Русі як першої слов’янської держави.
Свого часу перший президент Української Народної Республіки Михайло Грушевський назвав Чернігів “Українською Равенною”.
Саме на Сіверщині збереглася третина усіх вітчизняних пам’яток домонгольського періоду. Серед них такі величні споруди, як Спаський і Борисо-Глібський собори, Єлецький і Троїцько-Іллінський монастирі, комплекс Антонієвих печер, П’ятницька церква.
В області функціонує 29 музеїв і заповідників, 3 з яких мають статус „національний”.
Вигідне географічне положення Чернігівщини робить її однією з небагатьох областей України, де зосереджений значний туристичний та рекреаційний потенціал.
Чернігівська область розташована на півночі України і межує з Білоруссю і Росією, а також Сумською, Полтавською і Київською областями. По території області проходять залізничні магістралі на Москву, Одесу, С.-Петербург. Добре розвинена мережа автомобільних шляхів, серед яких автотраси Санкт-Петербург-Одеса, Київ-Москва, Чернігів-Новгород-Сіверський.

В області охороняється 649 природних заповідних об’єктів.
Природно-заповідний фонд складає близько 221 тисячі гектарів. Серед визначних пам’яток садово-паркового мистецтва Качанівський парк, Сокиринський ландшафтний парк, а також Тростянецький дендропарк. Крім того, в області функціонує більше десятка санаторіїв і будинків відпочинку, численні профілакторії, бази відпочинку, дитячі табори, пляжі, лісопарки. Наш край – край лісів і запашних луків, край 1200 річок і тисяч озер.
Якщо  ви бажаєте поринути у світ давнього народного побуту, відчути азарт козацьких розваг, скуштувати страв справжньої української кухні – завітайте до осередків сільського зеленого туризму. Тут і на конях покататися можна, і порибалити і помріяти під спів солов’я тихої української ночі.
 

Чернігів
Чернігів. Троїцький СоборЧернігів – місто 13-вікової історії, обласний центр України, що за 150 км від Києва. Споконвічною красою зустрічають гостей давньоруські пам’ятки архітектури, які входять до ансамблів чернігівського Дитинця, Троїцько-Іллінського та Єлецького монастирів. Унікальність міста в дивовижному поєднанні стародавніх пам’яток і сучасної забудови.
На високих пагорбах Болдиних гір, над правобережною заплавою Десни, здіймаються зі сходу на захід золотоглаві храми, споруджені в різні періоди історії міста.
Неповторні історичні ландшафти Чернігова, в які гармонійно вписуються безцінні шедеври давнього зодчества і сучасні споруди, приваблюють в місто тисячі туристів з усіх куточків України, багатьох країн близького та далекого зарубіжжя. Із історичними і культурними старожитностями Чернігова і всієї древньої Чернігова-Сіверщини вони також можуть ознайомитися в залах  обласного історичного музею ім. В. Тарновського і Національного архітектурно-історичного  заповідника „Чернігів стародавній”, обласного художнього музею, літературно-меморіального музею-заповідника Михайла Коцюбинського.
 

Батурин
БатуринУкраїнська козацька держава – Гетьманщина стала ключовим явищем в історії національного державотворення.
Майже півстоліття столицею Лівобережної України та офіційною резиденцією гетьманів був Батурин.
Починаючи з 1669 р. тут розміщувались і функціонували вищі урядові установи, мешкали представники козацької старшини.
У центрі старого Батурина в урочищі „Цитадель” збереглися залишки земляних укріплень – колишньої фортеці.
Всі пам’ятки культурної спадщини Батурина увійшли до складу Державного історико-культурного заповідника „Гетьманська столиця”.

Мезин
Початок історії Чернігівської землі губиться у добі палеоліту.
Пам’яткою цієї епохи, яка не має собі рівних у світі, є Мезинська стоянка, яка існувала близько 20-ти тисяч років тому і відома не тільки подробицями побуту мисливців на мамонтів та предметами первісного мистецтва, а й сенсаційною знахідкою - єдиним у світі палеолітичним оркестром ударних інструментів.
Сьогодні на місці стоянки діє історико-археологічний музей.
Даниною величі різноманітності і геніальності природи є Мезинський Національний природний парк.
 

Вишеньки
У Вишеньках і сьогодні милують око сучасників велична Успенська церква, збудована в 1782-1787 роках у стилі класицизму та палац фельдмаршала  П.О.  Румянцева-Задунайський.
Разом з  Успенською церквою він становить частину садибно-палацових комплексів, що були створені у Вишеньках та Черешеньках з нагоди приїзду Катерини ІІ.
Використання східних і готичних архітектурних форм надає споруді романтичного вигляду. Збереглися ліпні інтер’єри, зокрема у лицарській залі.
 

Качанівка
КачанівкаУ Качанівському палаці відомих українських меценатів Тарновських збиралися, гостювали і творили найвідоміші діячі культури.
У знаменитій альтанці композитор М. Глінка писав увертюру до опери “Руслан і Людмила”.
Намисто озер і захоплюючі краєвиди й досі  милують око.
Насолоджуватись цією красою можна зупинившись у невеличкому готелі поруч з палацом, який входить до складу Національного історико-культурного заповідника „Качанівка”.
 

Тростянець
ТростянецьВсе свідоме життя створював свій сад Іван Скоропадський.
 Вручну копали кріпаки ставки, насипали гори так званої Малої Швейцарії.
З усього світу звозив фундатор парку дивовижні рослини, найкращі ландшафтні дизайнери того часу створювали мальовничі галявини, загадкові стежечки.
 Це диво стало справжнім музеєм природи.
Тростянецький дендропарк - один з найбільших в Україні – вабить туристів і красою, і загадковими легендами про кохання.
До романтики слід додати, що в Тростянці – єдине в Україні родовища лікувального бішофіту.
 

Ніжин
16 містечок Чернігівщини віком понад 700 років. Серед них спокійний і веселий, старовинний і провінційно-сучасний Ніжин. 14 красунь-церков, які прикрашають місто на Острі, а слава Ніжинського ліцею вищих наук упродовж 200 років іде по світу. Серед перших випускників – всесвітньо відомий письменник Микола Гоголь, чиє ім’я і носить сучасний університет. Унікальними є Ніжинські музеї поштової станції та першої на Лівобережній Україні аптеки.
14-го жовтня  (на свято Покрови) відбувається у Ніжині вже 300 років поспіль незабутнє дійство – Покровський ярмарок. Тут турист і відпочине, і зрозуміє сутність українського свята, і придбає сувеніри – вироби народних майстрів. Ювелірні ремесла, гончарство, ткацтво, художня вишивка, різьба по дереву, передаються з покоління в покоління. А на Покровський ярмарок з’їжджаються кращі народні майстри  з усієї України. Взагалі у 19 ст. на Чернігівщині відбувалося більше 200 ярмарків. Нині ярмаркові традиції відроджуються у кожному районі області.
 

Новгород – Сіверський
Новгород-СіверськийДля тих, хто віддає перевагу активному відпочинку, місцеві туристи пропонують подорожі красунею Десною на байдарках або плотах.
Кожну хвилину змінюється панорама навкруги і захоплює подих, коли перед очима на високому пагорбі відкривається Новгород-Сіверський, місто із тисячолітньою славетною історією, земля, де народилося безсмертне “Слово о полку Ігоревім”.
У Новгород-Сіверському діє єдиний унікальний музей цього твору, а театралізовані свята збирають чимало глядачів.
Перлина Новгород-Сіверського – діючий Спасо-Преображенський монастир.
 

Сокиринці
СокиринціГоловними туристичними об’єктами Сокиринців є палац і парк, які пов’язані з відомою в історії України родиною Галаганів.
Окрасою палацу є унікальне зібрання творів мистецтва, яке започаткував ще полковник Гнат Галаган: старовинні меблі, виготовленні на замовлення за кордоном, тонкої роботи срібний і фарфоровий посуд, коштовна зброя, живопис західноєвропейських та вітчизняних авторів.
Раз у три роки в Сокиринцях проходить „Вересаєве свято”, на яке збираються кобзарі та колективи бандуристів зі всієї України.
 
 
 
 

Туристам, які прагнуть поринути в атмосферу яскравого свята, слід неодмінно побувати у Сеньківці – в день молоді, де збираються друзі з трьох сусідніх країн, у Качанівці на святі “Качанівські музи”, на фестивалі “Седнівська осінь…”. Унікальний за  своїм походженням фестиваль з історичного фехтування “Коровель”, який проходить поблизу с. Шестовиця на Чернігівщині з 2001 року.
 
Тут можна побачити реконструкцію давньослов’янських ігрищ, обрядів, побуту, костюмів, зброї.

Чернігівщина, яка є північними туристичними воротами України запрошує до себе  всіх, хто любить подорожувати, цінує нові враження і нові відкриття.


докладніше про місто ЧернігівQR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.