Афро-українські жнива на Чернігівщині

Протягом 2-6 серпня на арт-хуторі Обирок, що на Бахмаччині, вирувало яскраве дійство під назвою афро-українські жнива. Це вже традиційний багаторічний фестиваль «Хліб» та новинка цього року – фестиваль «Мама Африка». Організаторами фестивалів є ГО «Зелене плем’я» (керівник Леонід Кантер), мистецька ініціатива "З табуретом до океану", Гільдія пекарів, громада хутора Обирок. Допомогу в проведенні фестивального тижня на Обирку надали Міністерство молоді та спорту України, Чернігівска обласна державна адміністрація, Батуринська ОТГ, посольства та представництва африканських країн в Україні, французька компанія «Леруа Марлен» - власник торгових мереж, що спеціалізуються на продажу товарів для будівництва.

Фестиваль «Хліб» присвячений традиційному процесу виготовлення хліба в Україні від зернини до хлібини і проходить в 2 етапи: перший навесні – коли сіються зернові культури, і другий – в серпні, коли відбуваються обжинки, обмолот та випікання хліба за традиційними рецептами у печі. Весь процес вирощування зерна відбувається «вручну» на полі в Обирку, де використовуються лише традиційні сільскогосподарські засоби та реманент: кінь з бороною, серпи, цепи, жорна тощо. Практичну допомогу та агро-консультацію надають місцеві старожили: бабця Уляна, жителі с. Атюша (Коропського р-ну) та фольклорні колективи, які не тільки жнуть разом з учасниками фестивалю, а ще й співають традиційних для Чернігівщини жниварських пісень. Вже декілька років поспіль головними учасниками обжинок на Обирку є народний аматорський фольклорно-обрядовий ансамбль «Берегиня» Пісківського СБК Бахмацького р-ну, керівник Віра Мельник. Родзинкою цьогорічних жнив стала участь в них представників африканських країн, які з інтересом долучилися до всіх сільско-господарських процесів: жатви серпами, зв’язування снопів, складання кіп, обмолоту цепами та перемелювання зерна жорнами.

Перемелене вручну борошно замішане по старовинним рецептам на заквасках без дріджів випікають тут же в українських печах в давніх хатах та в новозбудованих печах простонеба. За процес випікання відповідає бригада професійних пекарів, які починають свою справу щоденно о 6 ранку, щоб вже на сніданок о 8.30 жителі Обирку та його гості могли поласувати свіжим, живим та корисним хлібом.
Чому ж до вже традиційного та популярного фестивалю «Хліб», участь в якому свого часу брали українські міністри, високопосадовці, зірки шоу-бізнесу, організатори цього річ приєднали новий колоритний фестиваль «Мама Африка»? Звідки взагалі виникла така ідея. Організатор фестивалю – голова ГО «Зелене плем’я» Леонід Кантер є також відомим українським кінорежисером та мандрівником, який подорожував багатьма країнами світу, в тому числі і в Африці (відомий їх мандрівний проект «С табуретом до океану»), отже ось, що він сам каже про ідею нового фестивалю. « ...Коли декілька років тому я мандрував Африкою, то місцеві жителі були дуже привітними. Вони безкоштовно давали мені їжу, запрошували до себе в хату і розпитували звідки я. І я тоді подумав, а чи були б такими привітними українці, коли б до них підійшли представники Африканського континенту. Мабуть що ні, адже наші співвітчизники дуже рідко подорожують світом, а тим більше Африкою. А якщо стикаються з чимось невідомим, то це викликає недовіру, страх та ксенофобію. Отже я вирішив привезти Африку в Україну, щоб місцеві жителі змогли ближче поспілкуватися з африканцями, дізнатися про їх традиції та культуру. Тому на фестивалі «Мама Африка» ми створили такі умови, де африканці, українці, представники інших країн живуть разом, тісно спілкуються, африканці готують на вогнищах свою традиційну їжу і пригощають нею всіх учасників, звучить багато живої музики, яку теж виконують всі спільно. Тож ми на фесті зробили все, щоб африканці теж відчули нашу українську гостинність. Загалом у фестивалі взяли участь близько 100 представників 16 країн Африки (Ефіопія, Судан, Марокко, Єгипет, Нігерія, Уганда, Сенегал, Конго, Буркіна-Фасо, Мозамбік, Гвінея, Південна Африканська республіка, Ліберія та інших) та приблизно 400 гостей та учасників фестивалю з України...».

Вдень на фестивалі вирував всіма яскравими кольорами та екзотичними смаками африканський ярмарок, де були представлені майстер-класи з заплітання африканських зачісок, продаж африканського одягу, тканин, аксесуарів, прикрас, сувенірів; афро-фуд зона, де можна було почастуватися традиційними стравами африканського континенту, та спробувати приготувати деякі з них, наприклад нігерійські страви «паф-паф» та «обоно». Були представлені традиційна чайна церемонія з зеленим м’ятним чаєм та солодощами від посольства Марокко та кавова церемонія від Ефіопської кавової компанії «Аболіна». Представник Південної Африки з племені Зулу Кінг проводив сеанс віщування долі на картах Таро, а представники посольства Судану продемонстрували фрагмент традиційного суданського весілля. Насиченою була програма і на інших фестивальних локаціях: окрема африканська програма для дітей (ігри, казки, майстер-класи, мультики), в Кіно-сараї показ художніх та документальних фільмів, афро-український турнір з обирського міні-футболу, в Клубі – виставка живопису та традиційного вбрання, лекції, дискусії, музичні паті. Ввечері на сцені виступали як українські виконавці: гурти «Морж», «Фолкнери», Сергій Фома, Едуард Приступа Діля, Катя Чілі, так і африканські виконавці Alfa-Alfa, King Kwa Zulu та інші. Між заходами всі бажаючі могли насолоджуватись вільним спілкуванням, природою Обирка, скупатися в озері, проїхатися територією на на возі - місцевому «таксі». Також в рамках заходів відбувся форум малих громад, де представників інших арт-хуторів, еко-поселень, родинних поселень, в тому числі з Чернігівщини, знайомились, спілкуватися, ділилися своїми планами та напрацьовували спільні майбутні заходи. Адже саме за такою ініціативою розбудовутимуться місцеві громади.

Одже фестивальні заходи на Обирку вдалися! Сподіваємось на їх продовження та на нові креативні проекти громади хутора та інших громад Чернігівщини!
Додано: 07-Сер-17 12:06

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: