Новгород-Сіверський: Тріумфальна арка

Архітектурна споруда під назвою Тріумфальна арка, і сьогодні прикрашає мальовниче місто Новгород-Сіверський.
Волею долі виникає вона у стародавньому місті, і пов’язане з приїздом до міста імператриці Катерини ІІ. Але про все по порядку.
У 1782 році внаслідок адміністративно-територіальних змін місто Новгород-сіверський отримує нове значення, воно стає центром намісництва. Колишню Гетьманщину було розподілено на три намісництва: Київське, Чернігівське і Новгород-Сіверське. Старе і тихе сотенне місто – Новгород-Сіверський фактично стає центром Північної Гетьманщини – Новгород-Сіверського намісництва. У його межах опинились обидві колишні столиці гетьманської України, стара – Батурин, з його історичними традиціями українського державництва, і нова – Глухів, з його впливовою українсько-російською бюрократією і досить помітними тенденціями до відновлення гетьманської держави.

В цей час у місті опинились яскраві представники української інтелігенції. Як підкреслює О. Мезько-Оглоблін, «тут гуртуються українські політичні й культурні сили того часу». Всі вони «своїми службовими, маєтковими, родинними справами творили місцеву громадську думку, яскраво забарвлювали місцеве культурне оточення»

У 1787 р. імператриця Катерини ІІ планувала здійснити подорож на південь України. Планувалась, що вона відвідає Новгород-сіверський. Місцева інтелігенція почала активно готувалась до зустрічі імператриці. У підготовці зустрічі брали участь, як світські так і духовні діячі.

Організацією зустрічі імператриці займались повітовий предводитель дворянства О. Лобисевич, губернатор О.Бібіков та інші видатні суспільно-релігійни діячі Новгорода-Сіверського. Передбачалось, що на честь Катерини ІІ при в’їзді до Новгород-Сіверського буде збудовано дерев’яну Тріумфальну браму. Але грошей, пожертвуваних дворянством намісництва, вистачило на спорудження кам’яної брами.

На думку деяких дослідників Тріумфальна арка була споруджена, за проектором архітектора Дж. Кваренгі з нагоди проїзду через місто Катерини ІІ. Це єдиний на Чернігівщині зразок архітектури класицизму подібного типу. Мурована, з арковим перекриттям над широким проїздом. По боках, на тлі пілонів – подвійні колони іонічного ордера. У центрі в ліпному картуші було зображено герб Новгород-Сіверського. Між колонами вміщено герби 10 повітів Новгород-Сіверського намісництва.

22 січня 1787 року Катерина ІІ прибула до Новгород-Сіверського, в’їхала вона у місто через кам’яну браму.

Ця архітектурна пам’ятка і сьогодні прикрашає місто нагадуючи про добу історичного розквіту Новгород-Сіверського.

Цікавим фактом е те, що в місті Чернігові також збудували подібну архітектурну споруду. Знаходилась вона на вулиці Шосейній (нині проспект Миру) між Валом і сквером, що прилягав до Єкатерининської церкви. Чернігівська арка не вирізнялась особливою помпезністю, навпаки – вона була дуже проста і скромна – мала лише один арковий отвір.

Під цією аркою свого часу проходили гості Чернігова – досить великі і поважні люди. Так у січні 1787 року Чернігів відвідала імператриця Катерина II. Тріумфальна арка поступово почала втрачати свій первісний вигляд під впливом часу та атмосферних явищ.

Отже, Тріумфальна арка в Новгороді-Сіверському збереглась до нашого часу, являла собою архітектурну пам’ятку, яка свідчить про події тогочасної історії. Вона є невід’ємною частиною історії Чернігово-Сіверського краю, і підкреслює історичне значення стародавнього міста.

Данило Риганауковий співробітник Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».Додано: 04-Чер-11 00:17

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: