Вперше за 70 років на державному рівні вшанували жертви Корюківської трагедії 1943 року

Вперше за 70 років на загальноукраїнському, державному рівні 1 березня 2013 р. у місті Корюківка Чернігівської області відбулися жалобні заходи вшанування жертв знищення цього міста під час каральної акції нацистів.
Вони проведені на виконання Указу Президента України Віктора Януковича «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії» від 22 вересня 2011 року № 925 та постанови Верховної Ради України «Про вшанування пам’яті жертв Корюківської трагедії під час Другої світової війни» від 21 жовтня 2011 р. № 3965.

Вшанувати пам’ять невинно убієнних нацистськими карателями разом із представниками влади та громадськості Корюківського району та районного центру прибули секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій, голова правління ВГО «Союз «Народна пам’ять» Ярослав Жилкін, керівники структурних підрозділів Чернігівської облдержадміністрації та місцевих органів влади, депутати Чернігівської обласної ради Володимир Гущенко і Микола Романюк; заступник директора Інституту інноваційних технологій і змісту навчання Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України Юрій Завалевський; делегація Української спілки в’язнів – жертв нацизму на чолі з заступником голови Спілки Володимиром Мартишем; делегація Святошинської районної у м. Києві організації ветеранів на чолі з головою Петром Ярошем, делегація Чернігівської обласної організації ветеранів на чолі з першим заступником голови Миколою Тимченком, заступник Посла Федеративної Республіки Німеччина в Україні Анка Фельдгузен, директор ТОВ «Спеціалізована установа «Військові меморіали» Олег Захаров та делегації із районів Чернігівщини, ветерани війни та праці, представники установ, підприємств та громадських організацій.

У меморіальних заходах взяв участь народний депутат України Ігор Рибаков. Свідок Корюківської трагедії Дина Корнієвська зауважила, «що він переймається питанням фінансування будівництва Меморіального комплексу і за те, що він турбується про кожного із нас, хто живе сьогодні», а свідок трагедії Ірина Ткач додала: «Ми довго чекали на будівництво Меморіалу і нарешті дочекалися. Ігор Олександрович Рибаков дав кошти на перепоховання жертв трагедії».

Делегацію Українського інституту національної пам’яті очолив перший заступник директора Інституту, доктор історичних наук, професор Володимир Кривошея. Під час спілкування з учасниками жалобних заходів та журналістами центральних ЗМІ він підкреслив, що підготовка та організація відзначення 70-х роковин Корюківської трагедії 1–2, 9 березня 1943 р. є прикладом успішної співпраці фахівців Українського інституту національної пам’яті, вітчизняних істориків, архівістів й науковців з історичних музеїв Києва, Чернігова і Корюківки з вищими органами влади країни, органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Чернігівщини, журналістами країни й області з метою формування та реалізації державної політики національної пам’яті.

Член делегації Українського інституту національної пам’яті, провідний науковий співробітник Ростислав Пилявець, який ще у 2009 р. першим в Україні дав експертну оцінку і підтвердив висновок свого колеги С.Бутка, що Корюківська трагедія є найбільшою серед подібних злочинів проти цивільного населення в історії Другої світової війни в Європі (1939–1945 рр.), у спілкуванні з журналістами центральних телеканалів обґрунтовував саме цей висновок науковців, ще не зовсім звичний для частини представників національних мас-медіа.

Заходи традиційно розпочалися зі скорботної ходи учасників на чолі з керівництвом області та делегаціями у центрі міста та церемонії покладання вінків і квітів до Меморіалу на честь героїчного опору жителів Корюківщини фашистським загарбникам. Це одне із місць масових розстрілів людей 1 березня 1943 р., де карателі у помешканні ресторану розстріляли 500 мирних жителів і спалили разом із будівлею. Гості та жителі відродженої Корюківки вшанували пам’ять жертв трагедії хвилиною мовчання, українські військовослужбовці – салютами.

Наступний етап жалобних заходів відбувся на околиці міста, на місці спорудження Музейно-меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами в урочищі Гай, де ще до знищення Корюківки у 1941 р. – на початку 1943 р. окупанти проводили розстріли партизан, членів їхніх родин і мирних жителів.

У фундамент Хреста І-ої черги Музейно-меморіального комплексу відбулося закладення капсули з таким текстом:
«Року 2013, березня першого дня в місті Корюківка, що на Чернігівщині, з нагоди вшанування 70-х роковин знищення міста нацистськими карателями, відбулися жалобні заходи із закладанням пам’ятної капсули на місці спорудження Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами. Упродовж 1,2 та 9 березня 1943 року загарбники розстріляли або спалили живцем близько 7000 мешканців міста Корюківка.
В історії Другої світової війни ця каральна акція проти мирного населення є одним з найжорстокіших злочинів нацизму. Завдяки Указу Президента України Віктора Федоровича Януковича від 22 вересня 2011 року № 925/2011 «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії» стало можливим відновлення історичної правди про масштаби трагедії та створення Меморіального комплексу на вшанування пам’яті про спалені загарбниками українські села і міста.
Скорботні заходи із закладанням капсули відбулися за участю голови Чернігівської обласної державної адміністрації Володимира Миколайовича Хоменка, голови Чернігівської обласної ради Анатолія Івановича Мельника, керуючого Чернігівською єпархією Української Православної Церкви архієпископа Чернігівського і Новгород-Сіверського Амвросія, свідків та родичів жертв Корюківської трагедії, широких кіл громадськості, жителів міста Корюківка.
Стражденна земля Корюківки стала символом пам’яті всіх населених пунктів України, знищених нацистами в роки Другої світової війни. Ми пам’ятаємо всіх безвинно загиблих синів і дочок України. Нехай ніколи не згасне свіча нашої пам’яті».


Представники з 15-ти районів області (Бобровицького, Борзнянського, Варвинського, Городнянського, Козелецького, Корюківського, Куликівського, Новгород-Сiверського, Носiвського, Ріпкинського, Семенівського, Сосницького, Срібнянського, Чернігівського, Щорського) передали землю повністю та частково знищених 60-ти населених пунктів Чернігівщини, яка залишиться у Корюківському меморіалі як символ жалоби і вшанування пам’яті всіх жертв розправи карателів.
На траурному мітингу перший заступник Міністра культури України Тимофій Кохан зачитав звернення Президента України у зв’язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії, у якому Голова держави підкреслив, що «на початку березня 1943 року стався один із найкривавіших військових злочинів Другої світової війни». Він наголосив: «Наш святий обов’язок – сказати сувору правду про це масове жорстоке вбивство мирних людей, відновити щодо них історичну справедливість. Тож згадаймо сьогодні безневинно загиблих жителів усіх українських сіл, спалених до тла гітлерівськими окупантами. Вічна їм і світла пам’ять».

Голова Чернігівської облдержадміністрації Володимир Хоменко, зокрема, заявив учасникам мітингу: «Переконаний, обласна влада зробить усе можливе, щоб втілити у життя проект по спорудженню Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами. Він стане символом нашої пам’яті, нашої скорботи за всіма, хто загинув у жахливому полум’ї війни».

У своєму виступі голова Чернігівської обласної ради Анатолій Мельник також зазначив, що «наш синівський обов’язок – запам’ятати на все життя і передати нашим дітям, що такі трагічні події не повинні більше повторитися…»

Голова Корюківської районної організації ветеранів Наталія Шелудько подякувала за вагомий внесок у справі вшанування пам’яті жертв Корюківської трагедії та початок створення Меморіалу Президенту України Віктору Януковичу, голові Чернігівської облдержадміністрації Володимиру Хоменку, народному депутату України Ігорю Рибакову, голові Чернігівської обласної ради Анатолію Мельнику, секретарю Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій Ярославу Жилкіну, Українському інституту національної пам’яті та всім іншим представникам влади, науковцям і громадськості, які зробили це за покликом серця.

Потім відбувся ритуал перепоховання останків 230 жертв мирного населення Корюківки, яких було знищено нацистськими карателями в березні 1943 р. Пошуковцями у 2012 р. було встановлено 61 місце поховання жертв Корюківської трагедії 1–2,9 березня 1943 р. Завдяки цим матеріалам Спеціалізованою установою «Військові меморіали» у 2012 р. була проведена робота щодо вилучення 230 останків жертв цього бузувірського злочину.

У пам’ять про загиблих заупокійну літію відправив керуючий Чернігівської єпархією, архієпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій.
Також на місці майбутнього Меморіалу учасники познайомилися з матеріалами банерів: експозицією ескізів архітектурно-художньої концепції створення Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами в м. Корюківка Чернігівської області (автор: художник, заслужений діяч мистецтв України Борис Дєдов); картами «Нацистський окупаційний терор в Європі в 1939–1945 роках: знищення населених пунктів разом із цивільним населенням», «Нацистський терор проти цивільного населення в Україні 1941–1944 роки: знищення населених пунктів» і стенд про Корюківську трагедію, які підготовлені Борисом Дєдовим і Андрієм Дєдовим у співавторстві з фахівцями Українського інституту національної пам’яті.

У цей день підсумковим заходом вшанування пам’яті жертв Корюківської трагедії та всіх спалених нацистськими карателями населених пунктів України стала презентація документального фільму, наукових і документально-публіцистичних видань, які вперше представлені учасникам у помешканні райдержадміністрації.
Його розпочала колишній малолітній в’язень нацистського концтабору, голова Чернігівського обласного відділення Української спілки в’язнів – жертв нацизму Ніна Зубок. Вона представила учасникам свій власний вірш про Корюківську трагедію.

Автор і режисер Творчого об’єднання документальних фільмів та програм Національної телекомпанії України Сніжана Потапчук представила свою нову документальну кінострічку «Корюківка. Злочин проти людяності».
Вона подякувала усім, хто сприяв і допомагав її створити. Зауважила, що створення фільму про Корюківську трагедію є важливим кроком українського суспільства до самоусвідомлення себе як нації, що аналіз і вивчення таких без сумніву жахливих подій минулого є однією з сходинок повернення українців до свого коріння, духовного відродження. Злочин катастрофічного масштабу проти людяності повинен розглядатися в глобальному історичному контексті, адже війна – це наслідок. Наголосила, що Корюківська трагедія повинна стати для українців національним символом скорботи за жертвами всіх спалених населених пунктів України.

Знаково, що саме вранці цього дня Перший національний телеканал вперше показав глядачам України документальну кінострічку «Корюківка. Злочин проти людяності». Корюківчане та члени делегацій після офіційних презентацій подивилися цей фільм.

Керівник колективу авторів-упорядників, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу Українського інституту національної пам’яті Алла Киридон представила науково-довідкове видання Інституту «Україна під нацистською окупацією: спалені села (1941–1944 рр.): Анотований покажчик» під редакцією його директора, член-кореспондента НАН України Валерія Солдатенка. Автори-упорядники: Сергій Бутко, Людмила Герасименко, Ростислав Пилявець, Вікторія Яременко.

У книзі згадується про 670 сільських населених пунктів, знищених впродовж окупаційного періоду 1941‑1944 рр. під час нацистських каральних акцій на території 16 областей та Автономної республіки Крим України за сучасним адміністративно-територіальним поділом. На 544 населені пункти подано окремі довідки, з них 61 не існує у сучасному переліку адміністративно-територіальних одиниць. Матеріали анотованого покажчика подано на основі документів архівних установ України, опублікованих джерел та літератури, присвячених темі. Науковець, зокрема, поінформувала, що Корюківську та подібні трагедії фахівці вважають окремим видом злочинів проти цивільного населення.

Народний депутат України Сергій Аверченко, який теж взяв участь у жалобних заходах, розповів, що 13 серпня 1942 року його мати жала жито, коли нацисти спалили її рідне село Клюси Щорського району Чернігівської області. Матері було тоді 12 років. Вона, як кажуть, дивом врятувалася від катів. Цей артефакт – серп свої матері він передав як експонат для майбутнього Меморіалу начальнику відділу культури і туризму Корюківської райдержадміністрації Людмилі Бабич.
Презентацію другого, переробленого, доповненого та уточненого видання «Мартиролог встановлених жертв Корюківської трагедії 1943 року» провів за дорученням творчої групи один із упорядників довідника, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко (перше видання побачило світ у 2011 р., друге створено у лютому 2013 р.) Його видали Чернігівська облдержадміністрація, Корюківська райдержадміністрація, Український інститут національної пам’яті і Корюківський історичний музей. Творча група: начальник відділу культури і туризму Корюківської райдержадміністрації Людмила Бабич, директор Корюківського історичного музею Олексій Бакута, упорядник довідника, науковий співробітник Корюківського історичного музею Оксана Толкачова, зберігач фондів музею Лідія Хуртик, Андрій Забіяка, відповідальний редактор Ростислав Пилявець.

У зведеному Мартирологу за результатами 70-річних пошуків встановлено 1893 жертви Корюківської трагедії. Це тільки 28% всіх загиблих, про інших із 6700 (а це неповні дані, тому й подається – майже 7тис. жертв) вже нема кому згадати. Абсолютна більшість вбитих карателями – діти від немовлят і до 16 років, жінки, люди похилого віку.

У другому розділі довідника за матеріалами проміжного звіту пошуковців представлені результати пошуку і встановлення, обстеження та ексгумації поховань жертв трагедії 1943 р. та інших злочинів під час окупації в 1941–1943 рр. на території м. Корюківка, які проведені влітку-восени 2012 р. Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів України спільно з Чернігівською облдержадміністрацією, Корюківською райдержадміністрацією, Корюківською міською радою, Корюківським історичним музеєм, ВГО «Союз «Народна пам’ять» та іншими громадськими організаціями за сприяння Українського інституту національної пам’яті: виявлено 46 поховань і останки 230 жертв нацистського злочину.

У третьому розділі подано вибрані фотодокументи: 10 прижиттєвих зображень невідомих загиблих і 6 знімків поховань, обстеження та ексгумації поховань жертв Корюківської трагедії 1943 р. з фондів Корюківського історичного музею та з матеріалів проміжного звіту пошуковців.

Бібліографічний покажчик «Корюківська трагедія: наймасовіший злочин гітлерівців, березень 1943 р.» також за дорученням творчої групи на чолі з директором Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка Інною Аліфіренко представив автор вступної статті С.Бутко. Це видання Українського інституту національної пам’яті, Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка і Корюківської централізованої бібліотечної системи. Творча група: упорядники Тетяна Сіренко, бібліограф Корюківської централізованої бібліотечної системи, і Людмила Студьнова, редактор Ірина Каганова з обласної бібліотеки.

У покажчику вміщена інформація про 200 виданих документів, книг, статей із журналів і газет, які побачили світ впродовж 1943 р. – 15 грудня 2012 р. У виданні є допоміжні, алфавітний та іменний покажчики.
Василь Устименко, краєзнавець, генерал-майор запасу МНС і керівник Корюківського відділення товариства «Чернігівське земляцтво» у Києві, презентував своє нове документально-публіцистичне видання «У кожного своя правда. Істина одна» про Корюківську трагедію. Саме таку назву книги автору підказав Борис Олійник, відомий український поет, голова Українського фонду культури.

У приміщенні Корюківської райдержадміністрації відбулася процедура спецпогашення маркованого конверту до 70-х роковин Корюківської трагедії.
Впродовж усього дня там працювала тематична виставка «Незгасна свіча пам’яті» Державного архіву Чернігівської області, Корюківського історичного музею, Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського, Чернігівського обласного художнього музею ім. Г.П. Галагана. Від організаторів виставку представив директор обласного історичного музею Сергій Лаєвський. До речі, вона впродовж березня буде відкрита для відвідувачів у помешканні Корюківського історичного музею.

Також громадськість ознайомилася з ескізним проектом Музейно-меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами. Його автор: художник, заслужений діяч мистецтв України Борис Дєдов.

Олександр МАЙШЕВ
QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Додано: 04-Бер-13 13:59

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: