Головна » Статті » Туристичні заходи » Дорогами рідного краю

Мета програми “Дорогами рідного краю”

Мета програми “Дорогами рідного краю” - створити новий тип лекторію із залученням широких верств населення до вивчення історії краю та України, виховання патріотизму, пошани до великої історичної спадщини нашого народу, знайомство з визначними пам’ятками архітектури та природи, інтелектуальне та духовне збагачення, змістовний емоційний відпочинок.

Спочатку була проведена велика організаційна робота: підготовка екскурсійних маршрутів, пошук транспортної фірми, яка має сучасні транспортні засоби, гарантує безпеку руху та надає якісне обслуговування. Все це потребувало певних зусиль, але головне – знайти людей, яких би зацікавила подібна форма музейної роботи. З метою залучення до подорожей, довелось відвідати не одне промислове підприємство, державні установи, лікувальні та навчальні заклади, виступати на семінарах профспілкового активу, багато спілкуватись з людьми, яким цікаві подорожі по історичних містцях.

Перший виїзд лекторію відбувся 2 лютого 2007 року за маршрутом Чернігів - Козелець - Київ з відвідуванням Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка та музею західного та східного мистецтва імені В. та Б. Ханенків. Протягом двох годин, що тривала поїздка до столиці України екскурсанти знайомились із родоводом Ханенків, дізнались, яким чином представники цього старовинного козацького роду пов’язані з Чернігівщиною. Учасники лекторію побували в Козельці, оглянули собор Різдва Богородиці - пам’ятку архітектури ХYIII століття, побудований коштом родини Розумовських. На зворотному шляху люди висловили свої враження від побаченого в Києві. Так зароджувалась нова форма музейної роботи і поступово складався актив лекторію.

Того року вдалося сім разів відвідати Гомель, познайомитись із палацово-парковим ансамблем Румянцевих - Паскевичів. Життя цих відомих військових діячів було тісно пов’язане з Україною, а в Качанівці Ічнянського району на Чернігівщині зберігся палац, будований для П.О. Румянцева - Задунайського, власниками якого згодом були три покоління Тарновських. Подорож до цього маєтку, нині Національного історико-культурного заповідника “Качанівка”, стала однією з найулюбленіших серед екскурсантів: їхали сім’ями, виробничими колективами, відзначали там пам’ятні дати і навіть золоте весілля.

В 2007 році лекторій здійснив 50 виїздів, його учасниками стали більше 2000 людей, яких об’єднала ідея таких подорожей і бажання побувати в цікавих історичних місцях.

Особливе місце в лекторії відведено Шевченківській тематиці, Як відомо, Тарас Григорович неодноразово приїздив на Чернігівщину, тут він знайшов багато добрих друзів, замальовував пам’ятки архітектури для альбому “Живописна Україна”, писав портрети відомих історичних особистостей. Шляхами великого Кобзаря екскурсанти побували в Ніжині, Прилуках, Сокиринцях, Густинському монастирі, Линовиці, Борзні, Мотронівці, Батурині, Седневі, Глухові, Березовій Рудці (Полтавська область), ознайомились з експозицією Національного музею Тараса Шевченка в Києві.

Знайомство з різноманітними музеями є обов’язковим в роботі нашого лекторію, тому він працює під гаслом “Від музею до музею”. В наші програми включено відвідування як національних так і районних музеїв, серед яких Національні заповідники Софія Київська, Києво-Печерська Лавра, Державний музей українських коштовностей, Музей театрального та кіномистецтва України, Національний художній музей, музеї Поштової станції у Ніжині, та Л.М. Ревуцького в с. Іржавець, народний музей О. Вересая в Сокиринцях, музеї Полтавської битви та краєзнавчий у Полтаві, “Слово о полку Ігоревім ” - музей в Н-Сіверському, меморіальний літературно-меморіальний О.П.Довженка та краєзнавчий імені Ю.С.Виноградського у Сосниці, краєзнавчий музей у Глухові та М.Кибальчича у Коропі та інші. Загалом за час роботи лекторію з 2007 по 2009 рік учасники лекторію відвідали 27 музеїв.

Щороку розширювалась географія маршрутів та збільшувалась кількість людей, які дізнавались про роботу лекторію від своїх знайомих та родичів, ставали його активними учасниками. Значну медіа підтримку надали засоби масової інформації області, яких зацікавила робота “лекторію на колесах” та інтерактивне спілкування учасників. Неодноразово програми лекторію висвітлювали Інтернет - видання: http: val.ua від 8.04.2009,24.12.2008,11.06.2009.http:val.ua.http:www.gorod.cn.ua/search.php 5.02.2009 “Прогулка древним городом”,

22.05.2009 “Поездки выходного дня”.

18.04.2009 року редакція обласного радіо надала прямий ефір, де протягом 40 хвилин обговорювалась тема збереження пам’яток національної культури та діяльності музейного лекторію, який займається пропагандою культурної спадщини.

За три роки склався актив музейного лекторію. У 2009 році працювали особливо активно, здійснивши найбільшу за цей період кількість виїздів - 80.

До 200 літнього ювілею М.В. Гоголя були розроблені маршрути Гоголівськими місцями України. Перша екскурсія - Ніжин часів Гоголя відбулась напередодні ювілею письменника. В цьому турі учасники лекторію знайомились з Гімназією вищих наук імені Безбородка, в якій сім років навчався Микола Гоголь, побували в аудиторії, де навчався майбутній письменник. Неповторні враження залишились від відвідування музею Гоголя та картинної галереї. Надовго запам’яталась вистава за творами письменника у виконанні студентського театру Ніжинського Державного педагогічного інституту імені М.В. Гоголя. Під час оглядової екскурсії “уездным городом N.”особливу увагу звернули на перший пам’ятником Гоголю в Російській імперії, автором якого є відомий скульптор, уродженець Чернігівщини П. Забєлло.

Друга – за маршрутом Миргород – Сорочинці - Гоголево-Диканька. Цей тур починався о 5 ранку, тривав 19 годин. За цим маршрутом проїхали три групи екскурсантів. Вони побували на батьківщині Гоголя, у колишній Василівці, відвідали славнозвісну Диканьку, дізнались про родовід Миколи Васильовича, бабуся якого була представницею старовинного козацького роду Лизогубів, що залишили помітний слід на Чернігівщині. На зворотному шляху переглядали фільми за п’єсами М.В.Гоголя, активно спілкувались, відзначали актуальність та сучасність багатьох висловів письменника.

Родзинкою минулого осіннього сезону були подорожі до відновленого Батурина, який був резиденцією чотирьох гетьманів Лівобережної України. Екскурсії до палацу К.Г. Розумовського, фортеці, будинку Генерального судді війська Запорізького В. Л. Кочубея, що входять до Національного історико-культурного заповідника “Гетьманська столиця” нікого не залишили байдужими.

В минулому році було запроваджено проведення оглядової екскурсії по Чернігову для місцевих жителів з відвідуванням історичного музею імені В.В.Тарновського в зимовий час. Ця екскурсія має свою аудиторію – батьки з дітьми, які небайдужі до історії рідного міста.

Четвертий рік триває робота лекторію “на колесах”. На сьогоднішній день в його активі понад двадцять різноманітних програм. За цей час було здійснено більше 200 виїздів, понад 10000 людей взяли участь в його роботі, побували в багатьох історичних місцях, познайомились з різноманітними музейними експозиціями Києва, Полтави, Глухова, Білої Церкви, Гомеля, багатьох міст і селищ Чернігівщини. Екскурсанти відчули справжню гордість за свою Батьківщину і переконались у справедливості Шевченкових рядків “Наш краю прекрасний, розкішний, багатий”.

Категорія: Дорогами рідного краю | Додав: Майшев (20-Чер-10)
Переглядів: 1906 | Теги: Дорогами рідного краю | Рейтинг: 4.4/7
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Підписка:1
Код *: